Produktivita práce v USA klesla v 1. kvartálu nejvýše za téměř 75 let

Produktivita práce v USA zaznamenala v 1. kvartálu letošního roku pokles o 7,5%. To je nejprudší pokles produktivity práce ve Spojených státech od 3. čtvrtletí 1947. Poukázaly na to ve čtvrtek zveřejněné údaje amerického ministerstva práce. TASR o tom informuje na základě zprávy serveru RTTNews.

K prudkému poklesu produktivity za 1. kvartál došlo po výrazném růstu v předchozím čtvrtletí, kdy ve 4. kvartálu loňského roku zaznamenala produktivita práce po revizi směrem dolů růst o 6,3 %. Vývoj za první tři měsíce letošního roku byl horší i ve srovnání s odhady ekonomů. Ti počítali s poklesem o 5,4 %, přičemž vycházeli z původního růstu za 4. kvartál na úrovni 6,6 %.

K prudšímu poklesu produktivity práce oproti odhadům došlo zejména proto, že počet odpracovaných hodin výrazně vzrostl, zatímco výkon klesl. Počet odpracovaných hodin se zvýšil o 5,5 %, na druhé straně výkon klesl o 2,4 %.

a young graduate walks into an interview room full of confidence and positivity energy . She is holding her cv and smiling at the interview panel before her. She is wearing blue trousers with an orange suit jacket , as she opens the door and strides in and shakes hands with a woman on the panel . in the foreground we can see the back of two of the panel , a man and a woman.

Ministerstvo zároveň informovalo, že jednotkové pracovní náklady vzrostly v 1. čtvrtletí o 11,6 %, zatímco v posledním kvartálu vzrostly po revizi mírně směrem nahoru o 1 %. Analytici očekávali, že růst pracovních nákladů dosáhne 9,9 % po původně udávaném růstu ve 4. čtvrtletí na úrovni 0,9 %.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram