Jak zvládnout splácení úvěrů během mateřské dovolené?

I když je miminko vítané a těšíme se na něj, může náš finanční rozpočet značně zatížit a zkomplikovat placení běžných zbytných výdajů, které každý měsíc musíme poslat „do světa“. Odchod na mateřskou dovolenou tak může být radostným obdobím, ale zároveň může přidělat spoustu vrásek navíc. Je riziko, že se nám sníží životní úroveň a dostaneme se do problémů s dluhy.

Mateřství a životní úroveň

I žena na mateřské dovolené si může zažádat o půjčku, ať už je vedená jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná. Avšak se schválením úvěru v době, kdy žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, může být problém. Pochopitelně z důvodu nevýdělečnosti. Jak ale řešit situaci, když půjčku již máte a najednou se razantně sníží vaše příjmy?

Tuto otázku si klade nejedna nastávající maminka. Možná máte hypotéku, úvěr na rekonstrukci, půjčku na automobil nebo třeba neúčelový spotřebitelský úvěr. Otěhotníte a od chvíle, kdy nastoupíte na takzvanou mateřskou dovolenou, se vaše příjmy znatelně sníží. Do toho připočítejte nákupy potřeb pro dítě a další nezbytné výdaje za nového člena vaší rodiny.

Je jisté, že narozením miminka se znatelně sníží životní úroveň rodiny. Jestliže jsme však vázaní ještě v tento čas splácet nějaké finanční závazky, můžeme se velice snadno dostat do problémů. A jak se lze z této pasti dostat ven? Možností je vícero, důležité je však jedno: situaci řešit s předstihem. Pochopitelně co nejdříve.

Náklady na běžný život

Uvádí se, že novorozenec vyjde své rodiče poměrně draho. Jen pořízení nezbytné výbavy, oblečení, hraček, plen, drogerie, případně i kojenecké výživy vyjde během roku na částku okolo 100 000 korun! Částka je to pochopitelně velice individuální. Záleží, zda budete nakupovat věci nové nebo z druhé ruky. Jen základní výbava tak může vyjít na 20 000–100 000 korun. Dále pak počítejte také s běžnými každodenními výdaji.

Malé dítě pak stojí okolo 5 000 až 6 000 korun za měsíc, u starších dětí je pak nutné počítat s částkou 7 000 až 9 000 korun měsíčně. Všeobecně platí pravidlo, že čím je dítě starší, tím jsou i celkové náklady vyšší. Pro většinu rodičů bývá i přesto nejnáročnější období prvních zhruba tří až čtyř let, kdy je jeden z rodičů s potomkem doma a rodina se tak musí spolehnout jen na jeden aktivní příjem.

Dopředu si naplánujte rozpočet

Už ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná, byste měla zrevidovat svůj osobní či rodinný rozpočet. Počítejte už nyní s tím, že vaše příjmy klesnou. A spoléhat se na možnost občasného přivýdělku rozhodně v této situaci nelze. V potaz tak berte pouze finance, které reálně budete mít. Když si během mateřské nebo rodičovské dovolené vyděláte nějakou korunu navíc, bude to pro vás jen dobře.

Plánování je tedy nutný základ úspěchu. Je nezbytné, abyste znali své možnosti předtím, než na mateřskou dovolenou nastoupíte. Případně budete muset upravit své výdaje tak, aby vám zbývaly finance nejen na veškeré výdaje spojené s běžným životem a novým členem rodiny, ale také právě na splácení stávajících půjček. Je to nezbytný výdaj, který musí mít prioritu!

Úvěry během mateřské dovolené

Máte-li dostatečně vysoký plat, pokuste se ještě před nástupem na mateřskou dovolenou půjčky umořit, pokud je to možné. Snažte se eliminovat zejména ty půjčky, u kterých máte nejvyšší splátky či vysoké úroky. Pokud si s čímkoliv v tomto směru nebudete vědět rady, požádejte o pomoc finančního poradce a s ním zkuste svoji situaci co nejlépe vyřešit.

U hypotéky či úvěru na bydlení můžete zkusit svůj úvěr refinancovat. Je možné, že získáte výhodnější podmínky, lepší úrok nebo se vám sníží měsíční splátka. V případě, že taková možnost bude, rozhodně ji využijte. U běžných spotřebitelských úvěrů pak můžete zažádat o takzvanou konsolidaci, tedy spojení všech stávajících úvěrů do jednoho. Zpravidla za výhodnějších podmínek a s nižší měsíční splátkou.

Možnosti šetření na mateřské

V případě, že je váš rodinný rozpočet napjatý, je nutné udělat škrty. Vždy je možné nalézt nějakou položku, na které se dá ušetřit. Ostatně už tím, že nejezdíte do práce, šetříte za dopravu či pravidelné obědy.

Když už nevíte, kde šetřit, pak snažte u každé položky svého rozpočtu najít levnější alternativu. Ať už se jedná o potraviny, drogerii nebo třeba hračky či oblečení pro dítě. Myslete také na to, že výhodněji lze často nakoupit on-line.

A šetřit můžete i tam, kde by vás to třeba hned nenapadlo. Kdy jste si například naposledy srovnávali ceny za elektřinu nebo plyn? Zkuste změnit tarif nebo najít levnějšího poskytovatele. Kolik platíte měsíčně za telefon nebo za internetové připojení? Jak jste na tom se svou stávající půjčkou? Výhodnější můžete nalézt třeba na https://proficredit.cz/pujcka-ihned.

Přivydělejte si nebo požádejte o příspěvky

Abyste mohli svým finančním závazkům dostát i během mateřské či rodičovské dovolené, budete si muset nejspíš sehnat i nějakou práci či brigádu. Dnes už lze v mnoha případech pracovat i z domu, což maminkám s dítětem značně ulehčuje situaci. Pracovat můžete například na DPP, DPČ nebo na IČO. Přičemž u mateřské nebo rodičovské dovolené jde vždy o vedlejší příjem.

Existuje také nespočet on-line komunitních chatů nebo skupin, kde si mezi sebou maminky vyměňují zkušenosti a prodávají levnější oblečení po dětech. Především v prvních letech, kdy potomek velice rychle roste, může být řešením nákup oblečení z druhé ruky. Ušetříte tak nemalé peníze. To samé se ale týká i pořízení hraček nebo potřeb pro nejmenší děti.

V případě, že se dostanete do existenčních problémů a nebudete na splácení úvěru mít potřebné finance, kontaktuje co nejdříve poskytovatele půjčky. S ním se zkuste domluvit na individuálních podmínkách. Je možné například snížit splátku a úvěr rozložit do delšího období splácení. Rozhodně ale řešte situaci včas!

Na úřadech se pak můžete zeptat, jaké jsou možnosti přídavků či příspěvků, na které máte nárok. Možná dosáhnete na přídavek na dítě, bydlení nebo na pomoc v hmotné nouzi.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram