Inflace v Turecku v dubnu vystoupila k 70 procentům, je nejvyšší za 20 let

Ceny se zvyšují už jedenáctý měsíc za sebou a míra inflace se dostala na maximum od února 2002. Ekonomové s dalším růstem počítali, v průměru ale míru inflace odhadovali na 66 až 68 procent.

Jen za duben se ceny v Turecku zvýšily o 7,25 procenta, zatímco v březnu meziměsíčně vzrostly o 5,46 procenta. I dubnový růst překonal odhady analytiků, kteří čekali, že se ceny za měsíc nezvýší o více než šest procent.

Ceny za dopravu se v dubnu meziročně zvýšily o 105,9 procenta, zatímco potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 89,1 procenta. Na jejich růst měly vliv zejména vysoké ceny energií, kde má vliv i válka na Ukrajině a související problémy se zásobováním. Výrazně dražší je také bydlení a vybavení domácností, stejně jako ceny za ubytování a volný čas, například posezení v kavárně či restauraci.

Wooden blocks with percentage sign and arrow up, financial growth, interest rate increase, inflation concept

Růst cen do značné míry odráží propad kurzu turecké liry, která za loňský rok ztratila zhruba polovinu hodnoty. Dolar se nyní prodává asi za 14,80 lirů, loni v lednu to bylo zhruba 7,30 lirů. Centrální banka má základní úrok na 14 procentech, což znamená, že reálné úrokové sazby jsou záporné.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram