Ceny se zvyšují už jedenáctý měsíc za sebou a míra inflace se dostala na maximum od února 2002. Ekonomové s dalším růstem počítali, v průměru ale míru inflace odhadovali na 66 až 68 procent.
Jen za duben se ceny v Turecku zvýšily o 7,25 procenta, zatímco v březnu meziměsíčně vzrostly o 5,46 procenta. I dubnový růst překonal odhady analytiků, kteří čekali, že se ceny za měsíc nezvýší o více než šest procent.
Ceny za dopravu se v dubnu meziročně zvýšily o 105,9 procenta, zatímco potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 89,1 procenta. Na jejich růst měly vliv zejména vysoké ceny energií, kde má vliv i válka na Ukrajině a související problémy se zásobováním. Výrazně dražší je také bydlení a vybavení domácností, stejně jako ceny za ubytování a volný čas, například posezení v kavárně či restauraci.
Růst cen do značné míry odráží propad kurzu turecké liry, která za loňský rok ztratila zhruba polovinu hodnoty. Dolar se nyní prodává asi za 14,80 lirů, loni v lednu to bylo zhruba 7,30 lirů. Centrální banka má základní úrok na 14 procentech, což znamená, že reálné úrokové sazby jsou záporné.