Kurz rublu oproti dolaru vzrostl na nové, více než dvouleté maximum

Jak uvedla agentura Reuters, ruská měna vyskočila ve čtvrtek v Moskvě nakrátko na 65,31 RUB/USD. To byla nová nejvyšší hodnota ruské měny od března 2020. Později se však kurz rublu zkorigoval na 66,60 RUB/USD, což oproti závěru středečního obchodování představuje pokles o 0,4 %.

Kurz rublu v posledních týdnech podporuje fakt, že exportní společnosti musí své příjmy v zahraniční měně prodávat. Navíc poptávka po dolarech a eurech klesá, což je důsledek poklesu dovozu do Ruska, jakož i omezení v oblasti přeshraničních transakcí.

coin ruble on the background of banknotes closeup

Oproti euru kurz rublu posílil během čtvrtka o 0,3% na 70,20 RUB/EUR. To je úroveň, na jaké se ruská měna pohybovala v únoru 2020.

Co se týče rozhodnutí americké centrální banky Fed zvýšit klíčovou úrokovou sazbu až o 50 bazických bodů, což představuje nejvýraznější zvýšení za 22 let, kurz rublu na to příliš nereagoval. Jak řekl šéf investičního oddělení společnosti LockoInvest Dmitrij Polevoj, americká měnová politika na ruskou měnu momentálně nemá výrazný vliv, protože ruský trh je ovlivněn sankcemi a investičními omezeními. Rusko však kroky měnové politiky USA pocítí, a to prostřednictvím globální inflace a cen komodit.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram