EK změnila návrh sankcí na ruskou ropu, aby získala souhlas všech zemí EU

Evropská komise (EK) upravila návrh sankcí na ruskou ropu, aby získala souhlas všech zemí EU.

EK udělala změny ve svém plánu uvalit embargo na ruskou ropu, aby jej podpořily i země, které měly s dosavadním návrhem problémy, uvedl pro Reuters zdroj z EU obeznámený se záležitostí.

O pozměněném návrhu mají v pátek diskutovat zástupci EU. Jeho součástí je například tříměsíční přechodné období namísto jednoměsíčního před zavedením zákazu na poskytování služeb při transportu ruské ropy. Rovněž obsahuje pomoc s investicemi do modernizace ropné infrastruktury a ke zmírnění následků sankcí.

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že jeho země nemůže podpořit návrh EK týkající se embarga na ruskou ropu. „Rovnalo by se to shození atomové bomby na maďarskou ekonomiku,“ řekl Orbán v pátek v rozhovoru pro státní rozhlas. Dodal, že jeho země nedokáže nahradit ruskou ropu ani po 20 měsících, jak návrh EK předpokládá v případě Maďarska.

Oil pipeline of tanker colored blurred background.

„My přesně víme, co potřebujeme, především k dokončení tohoto procesu potřebujeme 5 let,“ uvedl Orbán. Podle něj Maďarsko také potřebuje rozsáhlé investice do rafinerií a přepravního systému, což by umožnilo import jiné než ruské ropy. Dodal však, že Budapešť je ochotna jednat o novém návrhu, který by zohledňoval její zájmy.

EK představila návrh nového balíku sankcí proti Rusku ve středu (4. 5.), který počítá s postupným zastavením dovozu ruské ropy do EU. Návrh obsahoval i výjimky pro Maďarsko a Slovensko, mezitím se však ozvaly i další země jako Bulharsko, které mají proti návrhu výhrady. Návrh může být schválen jen jednohlasně.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram