Novela z dílny MPSVR je pro spoření ve 2. pilíři pozitivní změnou

Novela představená Ministerstvem práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR je pro spoření ve 2. pilíři pozitivní změnou. Uvedl to Marián Búlik, finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko, k hlavním bodům důchodové reformy, které představil ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) v pondělí (2. 5.).

„Zároveň však musím říci, že navrhovaným změnám chybí jedna důležitá část, a to nástroje s reálným potenciálem zlepšit celkové výnosy fondů 2. pilíře. Protože zejména některé akciové fondy dlouhodobě výrazně zaostávají za benchmarkami a státními důchodovými schématy ve vyspělých zemích světa,“ přiblížil Búlik .

Výchozí investiční strategie pro nové střadatele a zejména přesun střadatelů z garantovaných do růstových fondů jsou podle něj jednoznačně správným krokem. „Zatímco u mladých lidí je tento krok víceméně symbolický, protože mladí lidé si i dnes v drtivé většině vybírají indexový nebo akciový fond, u stávajících střadatelů ve vyšším věku je to klíčové rozhodnutí,“ poznamenal.

Pozitivem je podle Búlika přesun úspor do růstových fondů všech střadatelů do 54 let. Důležité podle něj je, že proti přesunu je třeba aktivně namítat, což pravděpodobně udělá jen menšina střadatelů.

Poznamenal, že MPSVR je však příliš opatrné a konzervativní v tom, že zpřísnilo přesun úspor do garantovaných fondů od věku 45 let. Od tohoto věku má DSS povinně přesouvat 12,5% úspor do garantovaného fondu.

Celé změně podle Búlika chybí však důležitá část, a to jsou nástroje vedoucí ke zvýšení výkonnosti fondů ve 2. pilíři. Zejména některé akciové fondy totiž zaostávají za tržními benchmarkami a ve srovnání s indexy jsou jejich výsledky slabé.

„Plusem je rozhodně omezení jednorázového výběru naspořené částky ve 2. pilíři. Spoření ve 2. pilíři z odvodů a bez zdanění by jednoznačně mělo být vázáno výlučně na zvýšení životního standardu v důchodu,“ dodal Búlik.

Podle slov investičního analytika společnosti FinGO.sk Františka Burdu je důchod dlouhodobý projekt, a tedy čím delší horizont spořitelem zůstává do důchodu, tím více by měly mít své prostředky zainvestované rizikovější, co nejvíce v akciích. „Proto by měli být střadatelé ve věku do 54 let v negarantovaných fondech, které z dlouhodobého hlediska přinášejí vyšší výnos,“ doplnil Burda.

Ministr práce Krajniak v pondělí (2. 5.) informoval, že MPSVR dává do připomínkového řízení novelu zákona o starobním důchodovém spoření. Ta navrhuje například snížení některých poplatků pro důchodové správcovské společnosti (DSS), zavedení výchozí investiční strategie či zrušení možnosti jednorázové výplaty naspořených peněz z 2. důchodového pilíře.

Man putting a coin into a pink piggy bank concept for savings and finance

Výraznou změnou oproti současnosti je zrušení možnosti jednorázové výplaty naspořené částky ve 2. pilíři. Během prvních deseti let by měli důchodci od DSS postupně dostat polovinu z naspořené částky a poté si mohou za druhou polovinu zakoupit doživotní důchod. Do té doby bude možné zbývající úspory dědit. Výhodou je, že prvních deset let se bude část úspor dále zhodnocovat.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram