Aliance OPEC+ se dohodla na mírném zvýšení těžby

Aliance producentů OPEC+ se ve čtvrtek dohodla opět jen na mírném zvýšení těžby od června. TASR o tom informuje na základě zprávy CNBC.

Na ropném trhu panují obavy týkající se slabší poptávky ze stanu Číny pro přísné protiepidemické restrikce v zemi. Naopak riziko na straně nabídky představuje nový návrh sankcí Evropské unie (EU) zacílených na ruský ropný sektor.

Aliance složená z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů v čele s Ruskem se dohodla na zvýšení těžby v červnu o 432.000 barelů (1 barel = 159 litrů). OPEC+ tak pokračuje ve své strategii postupného rušení produkčních omezení přijatých během koronakrize. Představitelé OPEC+ se opět sejdou 2. června.

Ceny ropy zareagovaly na rozhodnutí růstem. Červencový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent se ve 14:23 SELČ prodával s plusem 1,65 USD nebo 1,50% po 111,79 USD (106,15 eura) za barel.

Oil pumps and rig at sunset

Experti neočekávají, že OPEC+ by v dohledné době výrazně zvýšil produkci a vyřešil problémy s rizikem nedostatku na straně nabídky, protože členové aliance jsou spokojeni s cenami ropy nad 100 USD za barel.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram